SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI

Dnia 18.11.08r. zwiedzaliśmy Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Gdy weszliśmy do budynku, musieliśmy odłożyć plecaki na taśmę, która wjechała do urządzenia, które prześwietliło je, a sami przeszliśmy przez wykrywacz metalu. Później pan przewodnik zaprowadził nas do sali posiedzeń Sejmu. Są tam miejsca dla 460 posłów. Na tych miejscach były tabliczki z imionami i nazwiskami poszczególnych posłów, było też miejsce dla najważniejszej osoby w Sejmie - dla Marszałka Sejmu. W sali są także fotele przeznaczone dla prezydenta. Jeden jest pod białymi i czerwonymi kwiatami, a prezydent siedzi tam, gdy chce uczestniczyć w obradach Sejmu. Drugi fotel znajduje się na balkonie po prawej stronie sali, stamtąd słucha obrad. Przy każdym miejscu są guziki. Guzik biały mówi, że poseł jest obecny. Guzik zielony mówi, że poseł jest "za ustawą", a czerwony, że "przeciw". Żółty natomiast mówi o tym, że poseł wstrzymał się od głosu. Jest także mównica, przy której posłowie wypowiadają się na określony temat. W czasie przemówień obowiązują ograniczenia czasowe, lecz prezydent może mówić bez ograniczeń. Marszałek ma własną Laskę Marszałkowską. Wcześniej używano jej do bicia posłów, którzy przeszkadzali na sali obrad. Teraz używa się jej do rozpoczęcia i zakończenia obrad.

  Z sali sejmowej poszliśmy do sali senackiej. Tam dowiedziałem się, że w Senacie jest 100 senatorów i 1 Marszałek Senatu. W sali obrad Senatu jest podobnie jak w sali obrad Sejmu. Jest tam 100 miejsc dla senatorów, 1 miejsce dla Marszałka Senatu oraz 1 miejsce dla Prezydenta. Są tam także  miejsca dla dziennikarzy oraz  dwóch komentatorów radiowych. 

  Najbardziej zaciekawiła mnie informacja o tym, że Marszałek Sejmu może zastępować Prezydenta, później jest Marszałek Senatu i dopiero jako trzeci Premier czyli przewodniczący Rady Ministrów. Sądzę, że ta wycieczka była ciekawa i stałem się po niej mądrzejszy.

 

Krzyś Maj kl.IIIa

Klasa 3a w Sejmie i Senacie RP

Kilka dni temu klasa 3a (wychowawca: K. Trepka) była w Sejmie i Senacie RP przy ul. Wiejskiej. Oczywiście, nie tylko klasa 3a organizuje różne ciekawe wycieczki, ale od września tylko oni dali materiały do opublikowania na naszej szkolnej stronie. I to się chwali!

Powrót

Lato w mieście 2018

Dzisiaj jest

piątek,
17 sierpnia 2018

(229. dzień roku)

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
2922970