Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Akcja Żonkile

Akcja Żonkile

Samorząd Uczniowski dba też o to, by upamiętniać ważne wydarzenia z historii naszego miasta, naszego kraju.

 

Do takich wydarzeń należy powstanie w Getcie Warszawskim, które wybuchło w 19 kwietnia 1943r.

 

Podczas II wojny światowej w Warszawie została utworzona wydzielona strefa - tzw. getto warszawskie - za którego murami zamknięto obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. Potem przywożono tu transporty Żydów z innych ziem zajmowanych przez Niemców. W nieludzkich warunkach zgromadzono tam blisko 500 tys. ludzi. Dziesiątki tysięcy ludzi zmarło tam z głodu i chorób. W lipcu 1942r. rozpoczęto akcję wywozu Żydów z getta do obozu zagłady w Treblince. Zamordowano tam większość z nich. Na terenie getta pozostała tylko nieliczna garstka, wśród nich Marek Edelman. Ci młodzi ludzie wiedzieli, że nie mają już nic do stracenia. Wiedzieli, że nie mają żadnych szans, ale chcieli pokazać światu, że nikt nie odbierze im prawa do wolności, do życia zgodnie z własnymi przekonaniami, wiarą, prawa do godności, prawa do szacunku. Praw, które powinny być takie same i równe dla WSZYSTKICH LUDZI.

 

19 kwietnia 1943r. wybuchło w Getcie Warszawskim zbrojne powstanie. Naprzeciw młodym powstańcom stanęły kilkakrotnie liczniejsze i o wiele lepiej uzbrojone niemieckie oddziały. Powstanie nie miało szans, zakończyło się klęską.

 

Od kilku lat w naszym mieście Muzeum Polin organizuje bardzo piękną akcję upamiętniającą to wydarzenie, które było pierwszym powstaniem przeciwko nazistowskim Niemcom, jakie miało miejsce w naszym mieście. Do tej pory w dniu rocznicy wolontariusze przypinali przechodniom żółte papierowe żonkile, które stały się symbolem powstania.

 

W tym roku nie będzie to jednak możliwe. Ale każdy z nas może jednak tę rocznicę upamiętnić na swój sposób – w domu, wśród bliskich lub w Internecie.

 

Muzeum Polin na swojej stronie internetowej zamieściło mnóstwo ciekawych propozycji, dostępnych za pośrednictwem linków, dotyczących historii powstania w Getcie Warszawskim. Można też samodzielnie wykonać żonkila z szablonu dostępnego na ich stronie (https://polin.pl/pl/zonkile-2020-online).

 

Ci z Was, którzy korzystają z mediów społecznościowych, mają też możliwość skorzystania z nakładki żonkilowej na Facebooku (bit.ly/akcjaZonkile_nakladka)

 

Muzeum przygotowało również program wirtualnych obchodów 77. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim, które będzie można obejrzeć na muzealnym Facebooku. W planie m.in. relacja spod pomnika Bohaterów Getta oraz modlitwa naczelnego Rabina, wykład prof. Jacka Leociaka, muranowski spacer z Beatą Chomątowską. Będzie również można odsłuchać fragmenty książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” czytane przez ambasadora tej akcji – Andrzeja Seweryna.

 

Serdecznie zachęcam do włączenia się do tej akcji.

 

Iwona Myrcha, opiekunka SU

Data dodania: 2020-04-17 15:25:47
Data edycji: 2020-04-17 15:30:00
Ilość wyświetleń: 1103

Szkoła to miejsce, w którym się uczymy

 

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej