Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Patron szkoły

Przywróć ojczystą mowę nam istą

A my godnie chwalić ciebie
Będziem na ziemi i w niebie
Miej ją w obronie - niech nie utonie.” 

Michał Kajka


Wybór tego patrona miał swój głęboki sens. 
Język ojczysty, jego piękno i czystość jest podstawową troską szkoły. 

Walka o zagrożoną narodowość, zagrożony język polski była nierozerwalnie związana z życiem M. Kajki / 27 IX 1858 – 22 IX 1940/. Ten gospodarz spod Ełku działając w Mazurskiej Partii Ludowej silnie podkreślał polskość Mazurów, bronił polskiego języka, pogłębiał świadomość narodową swoich współziomków. Czynił to wykorzystując swój dar poetycki. Pisał wiersze o tematyce patriotycznej, obyczajowej i religijnej, publikował je na łamach „Gazety Ludowej” wydawanej w Ełku,
„Mazurskim Przyjacielu Ludu”, „Gazecie Mazurskiej” i kalendarzach.


Jego debiut poetycki miał miejsce w roku 1884 w „Mazurze” 
wydawanym w Ostródzie, a później w Szczytnie. 
Wiersze M. Kajki krążyły również w odpisach i przekazach ustnych, niekiedy sam poeta wygłaszał je na zjazdach polskich organizacji. 
Poeta pisał różne wiersze: krótkie zagadki, wielozwrotkowe poematy, gawędziarskie opowieści. Treść tych utworów o prostych, nieskomplikowanych rymach przesycona jest przywiązaniem do mowy polskiej, ziemi rodzinnej, tradycji narodowej, religii ojców. 


Tematykę i język jego utworów kształtował wpływ Biblii i starych kancjonałów oraz lektura polskich klasyków jak Kochanowski czy Krasicki. Pisał pod pseudonimem Prawdziński i Obserwator spod Ełku. 


Michał Kajka urodził się w Skomacku Wielkim pod Ełkiem w ubogiej rodzinie chłopskiej, utrzymywał się wykonując zawód cieśli, ukończył zaledwie kilka klas szkoły ludowej, wiedzę zdobywał jako samouk. W 1883 roku osiadł na własnym gospodarstwie we wsi Ogródek. 
Mimo prześladowań i szykan brał czynny udział w ruchu polskim między innymi jako bibliotekarz i propagator polskiej książki. Pochowany został w Ogródku, gdzie w 1952 roku na jego grobie umieszczono pamiątkową tablicę, a w setną rocznice urodzin, w 1958r., odsłonięto pomnik w Ełku i otwarto muzeum w Ogródku.



opr. Katarzyna Trepka

Data dodania: 2019-07-25 10:26:11
Data edycji: 2023-11-19 13:29:32
Ilość wyświetleń: 3668

Szkoła to miejsce, w którym się uczymy

 

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej